بازگشت از مهمانی خدا 5

چند روزی است که از مهمانی برگشته‍­ام . ولی دلم هنوز اسیر سرزمینی است که می­گویند در جبل الرحمه­ی عرفاتش حضرت آدم ابوالبشر و حواء پس از اعتراف به انجام گناه در بهشت به هم می­رسند.  در روز عرفه آدمی ناخواسته از عالم مادی جدا شده و به گناهان گذشته اعتراف و از خالق طلب بخشایش می­کند و زمان وقوف در مشعرش که روز محشر را مجسم می­کند و انسان خود را در پیشگاه خداوند منتظر رسیدگی به عملکردش می­بیند و احساس پیداکردن شعور معنوی بیشتر به انسان دست می­دهد و بیشتر به روز حسابرسی می­اندیشد و برای امان ماندن از وسوسه های نفس خویش در زمانی که دارد رمی جمر می­کند سنگ ر ا با چنان نیرویی پرتاب می­کند و ا... اکبر می­گوید که مشخص است دارد کلیه پلیدی های روح و جسمش را سنگسار می­کند تا دوباره مثل روز تولد پاک و منزه گردد .

وای از طواف به دور کعبه که از خود بیخود می­شوی ، زمانی که حس کنی داری جای پای پیامبرانی که با رسالتشان به بشر راه انسان بودن و زندگی کردن را آموخته اند راه می­روی و طواف می­کنی و زمانی که پشت مقام ابراهیم نماز می­خوانی حس خواهی کرد آن حضرت را می­بینی روبروی آن ایستاده و با کمک پسرش اسماعیل دارند خانه کعبه را تجدید بنا می­کنند . (چون ساخت اولیه آن را به حضرت آدم  نسبت می­دهند).

یا زمانی که در دالان صفا و مروه داری سعی می­کنی ، مادری را می­بینی که به دنبال آب برای طفلش با دیدن سراب از کوه صفا به طرف کوه مروه و از مروه به طرف صفا می­دود تا زمانیکه زم زم از زیر پای پسرش اسماعیل می­جوشد و تا به حال جاری است و به شهر مکه جان می­دهد.

می­گویند تماشای خانه خدا دارای ثواب است. من آن ثواب را حس کردم و آن زمانی بود که از طبقه سوم مسجدالحرام ناخودآگاه به خانه کعبه زل زده بودم و به عظمتی که خداوند به این خانه چند ده متری داده که در هر شبانه روز تعداد زیادی از یک میلیارد و اندی مسلمان هفده بار رو به آن ایستاده و بانمازخواندن خدای بزرگ را ستایش می کنند .

از همان بالا بود که نظاره­گر ارکان کعبه بودم و از طرف مقام ابراهیم بود که رکن حجرالاسود را می­دیدم. سرگذشت آن سنگ آسمانی را مرور کردم که شاهد چه اتفاقاتی بوده است و سفیدی آن بر اثر عملکرد فرزندان آدم کبود شده است و زمانی در بدترین جای ممکن نهادنش و زمانی دیگر در جایی نصب شده که مسلمین دنیا آرزوی زیارت آن را دارند  .

و یا رکن یمانی یا مستجاره که گفته شده زیارت آن گناهان آدم را پاک می­کند و در کنار آن درب دوم کعبه قرار داشته که گفته شده فاطمه بنت اسد از آن در وارد خانه کعبه شد و امام علی را به دنیا آورده است .

و رکن شامی که در راستای باب الزیاده قراردارد و رکن عراقی که در راستای باب النبی است. و حجر اسماعیل که در حد فاصله رکن شامی و عراقی قرار دارد و ناودان خانه کعبه بر آن می­ریزد و بعد از تجدید بنای کعبه محل زندگی هاجر و پسرش اسماعیل بوده و اسماعیل مادرش را پس از مرگ در آنجا دفن کرده و به خاطر اینکه کسی روی از روی مزار مادرش رد نشود دیوار هلالی را ساخته که هنوز پابرجا است وحضرت اسماعیل هم پس ازمرگ در آنجا دفن شده اند.

 1441 سال است که بصورت میانگین حداقل روزی پنجاه نفر از راه نفس گیر کوه جبل النور بالا می­روند تا مقدس ترین غار دنیا, حرا را زیارت کنند و در مکان راز و نیاز رسول ا... با خداوند و محل نزول پنج آیه آغازین سوره علق ((اقرا باسم ربک الذی خلق و...)) دو رکعت نماز بخوانند . من در حیرتم در آن زمان که رسول ا... روزهای متوالی درآنجا وقوف می­کردند چگونه خانمی با سن و سالی بیش از چهل سال حداقل یکی دو روز در میان این راه صعب العبور را طی می­کردند تا به همسر گرامیشان نان و آب برسانند.

باید بنویسم این بار پلکان واقع در کوه ثور را به این امید بالا میرفتم که شاید بتوانم در مدخل غار ثور کبوتری که برای رد گم کردن تعقیب کنندگان رسول ا... روی تخم هایش نشسته بود و با دیدن آنان به پرواز آمد را  ببینم و یا اثری از تارعنکبوت آن زمان ببینم و سعادت آنرا داشته باشم در محلی که پیغمبر نماز خوانده نماز شکر بخوانم، ولی درآنجا نه از کبوتر خبری بود و نه اثری از تار عنکبوت، فقط محراب نماز بود و بس.     

  

 

 

 

/ 4 نظر / 32 بازدید
زيبا

واقعا خيلی جالب از تجربه سفرات نوشته ای وبا گفته خیلی ها فرق دارد.

خسرو

سلام باید بنویسم (هرکسی ازظن خودشدیارمن)

مریم

سلام خاطرات زیبا و به یاد موندنی هستن . باید دید که میشه برای همیشه از این نوع سفر اون طور که باید نهایت استفاده رو کرد یا نه ؟؟؟؟؟؟

حاج محمد رضا

حاج خسرو خیلی خوب تونستی واقعییت حج رو در قالب کلمات موزون قابل درک کنی . به شما تبرک میگم . حجت مقبول و سعی شما مشکور . انشاءا... بتونی حجت رو سالهای سال حفظ کنی .